Adam Clayton

Adam Clayton
Ilustracja
Adam Clayton (2005)
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1960
Chinnor
Instrumenty gitara basowa, gitara, syntezator
Gatunki rock
Zawód muzyk, kompozytor
Aktywność od 1976
Wydawnictwo Island, Interscope
Powiązania Passengers
Instrument
Fender Precision Bass
Fender Jazz Bass
Lakland Joe Osborne
Lakland Daryl Jones
Warwick Adam Clayton Reverso Signature
Zespoły
U2
Odznaczenia
Oficer Orderu Wolności (Portugalia)

Adam Charles Clayton (ur. 13 marca 1960 w Chinnor, Oxfordshire[1]) – irlandzki muzyk rockowy, basista zespołu U2.

Matka Adama Claytona była stewardesą, a ojciec pilotem. Gdy Clayton miał 4 lata, jego rodzina przeniosła się do Nairobi, gdyż jego ojciec dostał pracę jako pilot East African Airways. Sam Clayton wspomina ten czas jako najszczęśliwszy okres swojego dzieciństwa. Później jego rodzina przeniosła się do Malahide w Irlandii, gdzie Clayton chodził do szkoły. Kiedy miał 8 lat wysłano go do szkoły z internatem w Dalkey, natomiast w wieku 13 lat przeniósł się do St. Columba's College w Rathfarnham. Tam założył swój pierwszy zespół wraz z Johnem Lesliem. Później przeniósł się do Mount Temple Comprehensive School w północnym Dublinie[2]. Wraz z kolegami ze szkoły (Paul „Bono” Hewson, Dave „The Edge” Evans, Larry Mullen oraz początkowo Dick Evans) założył grupę Feedback, która później zmieniła nazwę na The Hype i ostatecznie na U2.

Stał się obiektem zainteresowania mediów w sierpniu 1989, kiedy został aresztowany w Dublinie za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Uniknął wyroku skazującego, wpłacając dużą sumę na rzecz organizacji charytatywnej.

Oprócz gry w zespole U2 nagrywa też z takimi wykonawcami jak: Nanci Griffith, B.B. King, Daniel Lanois. Brzmienie jego basu jest równie rozpoznawalne jak gitara The Edge.

Wraz z Larrym Mullenem Juniorem nagrał „Mision Imposible: Theme”, znaną melodię filmową.

  1. James P. Byrne, Philip Coleman, Jason King: Ireland and the Americas: culture, politics, and history : a multidisciplinary encyclopedia, Tom 3. ABC-CLIO, 2008, s. 895. ISBN 978-1-85109-614-5.
  2. Neil McCormick: U2 o U2. Poznań: In Rock, 2009, s. 11-13. ISBN 978-83-60157-51-0.